Dnes doporučujeme:

Našli jste nové zahradnictví ?

vydáno 28.10.2010 19:45

Kvalita zahradnictví a zahradních center je v České republice velmi různorodá. Našli jste při vašich toulkách za pořizováním nových rostlin do zahrady novou prodejnu, která Vás něčím novým příjemně překvapila ? A nebo naopak - navštívili jste zahradnictví, kde Vás i přes jeho proslulost něco nemile překvapilo ? Špatný sortiment okrasných dřevin ? Nepříjemný personál ?Pořádáte výstavu květin , nebo jinou výstavu se zahradní tematikou ? Napište nám, rádi Vaše zkušenosti uveřejníme.

celý článek

Anketa

Navštěvujete pravidelně zahradnictví?

Ano, navštěvuji 6 790
78%

Ne, nenavštěvuji 1 866
22%

Celkový počet hlasů: 8656


Druhy jabloní

13.09.2013 10:53

JabloněNyní je období, kdy můžeme levně nakupovat jablka, nebo dokonce sklízet vlastní úrodu. Pokud jsme ale teprve ve stádiu, kdy si zahrádku tvoříme k obrazu svému a chceme si teprve nějaké ovocné stromy pořídit, měli bychom si rozmyslet, jaké druhy chceme. Jabloně se totiž od sebe navzájem liší nejen chutí a velikostí plodů, liší se také dobou sklizně. Některá jablka sklízíme v létě, některá začátkem podzimu a některá dokonce na konci podzimu.

  • Letní jablka – nejznámější letní odrůdou je Průsvitné letní. Jabloň obsypanou těmito jablky můžeme očesat už v polovině července.  Dužina plodů je bílá a slupka nazelenalá a světlá. Jakmile začnou plody světlat, sklízíme. Plody po pár dnech dozrají a mají příjemně sladkou chuť. Tyto jablka nejsou vhodná k dlouhodobému uskladnění. Letní jablka vydrží ze všech odrůd nejkratší dobu. Proto je rychle spotřebováváme. Na konci července sklízíme odrůdu zvanou Julia. Plody jsou červené. Dužina krémová a chuť nasládlá. Tuto odrůdu lze skladovat o něco déle, ne však déle než měsíc.
  • Pozdní léto – mezi jabloně dozrávající na sklonku léta patří například Zlatava. Jak již z názvu vyplývá, barva plodu je zlatavá až oranžovožlutá. Plod je větší než u letních jablek a dužina žlutá. Plody jsou sladké a velmi šťavnaté. Lord Lambourne má menší nároky na klima. V polovině září sklízíme. Plody jsou zelenavě žluté. Welthy Double Red má menší plody a opět menší nároky. Zelenožluté plody se sklízí v polovině září. Vydrží až do konce listopadu.
  • Zimní – tato jablka jsou nejideálnější pro skladování. Vydrží nejdéle. Rubinola má středně velký plod a není náročná. Má nažloutlou dužinu s příjemně sladkou chutí.

Další druhy:

  • Léto – DISCOVERY, JAMES GRIEVE, JAMES GRIEVE RED, QUINTE, MIO, SUMMERRED, VISTA BELLA.
  • Podzim – AKANE, INGRID MARIE, LORD LAMBOURNE RED, OLDENBURGOVO ČERVENÉ, PRIMA, ŠAMPIÓN.
  • Zima - BLÁHOVO ORANŽOVÉ, COXOVA RENETA, DENÁR, DORIS, DUKÁT, FLORINA, GOLDEN DELICIOUS, GLOSTER, GOLDSPUR, IDARED, JONAGOLD, JONATHAN, KIDD´S ORANGE, MAC INTOSH RED, MELROSE, ONTARIO, RUBÍN, SPARTAN, STARKRIMSON DELICIOUS, ZVONKOVÉ

Každá z těchto odrůd má svoje pro a proti. Liší se nejen chutí, ale také velikostí. Dalším znakem, podle kterého bychom strom měli vybírat, jsou klimatické podmínky, ve kterých se stromu daří. Každému se daří jinde. Ať jsou to teplejší či chladnější oblasti, sady nebo zahrady anebo půda. Pokud chceme pěstovat hodně jabloní a uchovávat jablka přes zimu, pořídíme si jabloně zimní. Některé druhy vydrží až 6 měsíců ve sklepě.

 

Autor: Radim Dvořák © Johanna Mühlbauer - Fotolia.com  https://www.sadarstvi.cz/