Dnes doporučujeme:

Našli jste nové zahradnictví ?

vydáno 28.10.2010 19:45

Kvalita zahradnictví a zahradních center je v České republice velmi různorodá. Našli jste při vašich toulkách za pořizováním nových rostlin do zahrady novou prodejnu, která Vás něčím novým příjemně překvapila ? A nebo naopak - navštívili jste zahradnictví, kde Vás i přes jeho proslulost něco nemile překvapilo ? Špatný sortiment okrasných dřevin ? Nepříjemný personál ?Pořádáte výstavu květin , nebo jinou výstavu se zahradní tematikou ? Napište nám, rádi Vaše zkušenosti uveřejníme.

celý článek

Anketa

Navštěvujete pravidelně zahradnictví?

Ano, navštěvuji 6 764
78%

Ne, nenavštěvuji 1 866
22%

Celkový počet hlasů: 8630


Jeřáb - strom měsíce února

08.02.2014 15:42

JeřábÚnor se už rozběhl, zima, ta letos stále váhá. V keltském kalendáři tento a část předešlého měsíce patří jeřábu. Konkrétně je to 21.1.-17.2.  Jeřáb je rod stromů a keřů, které řadíme do čeledi růžovité. Listy se liší podle druhů. Mohou být úzké i široké, pilovité i hladké. Plody mají barvu od bílé přes růžovou, červenou až černou. Květy jsou pouze bělavé. Některé odrůdy jsou jedlé, většina však nejedlá. V České republice roste těchto nádherných stromů asi dvacet druhů, mezi kterými najdeme deset endemitů. Je to jeřáb český, dubolistý, džbánský, krasový, labský, manětínský, milský, olšolistý, soutěskový a sudetský. V hospodářství a v zahradách se nejčastěji setkáme s kultivarem jeřábem sladkoplodým.

  • JEŘÁB SLADKOPLODÝ – patří mezi sladké jeřabiny. V České republice roste i v horských oblastech. Je velmi odolný, v podstatě roste tam, kde jiné dřeviny nerostou. Dorůstá do výšky okolo 6 m a dožívá se až osmdesáti let. Vzrostlý strom může vyprodukovat až 20 kg plodů, kterými jsou malé malvice, připomínající svým tvarem plody rakytníku. Ty se sklízejí od půlky srpna. Zralost plodů se pozná podle zbarvení. Spolehlivým znakem jsou stopky; čím jsou totiž červenější, tím zralejší jsou plody, které mohou mít několik měsíců stejně červenou barvu. Od planého jeřábu jej poznáme podle listů a chuti plodů. Jeřáb sladkoplodý má pilovitou jen část listu, půlka je hladká. U plané odrůdy je zřetelná pilovitost po celé délce listu. Plody jsou na rozdíl od šlechtěné odrůdy nahořklé. Tato rostlina je nenáročná, avšak díky svým mělkým kořenům, které dosahují do hloubky okolo třiceti centimetrů, může v létě trpět suchem, proto potřebuje dostatečně zalévat. Jeřabiny obsahují hlavně vitamín C, toho mají mnohem více než citróny. Dokonce i sušené plody svojí hodnotou převažují nad citróny. Dále obsahují vápník, železo, jód, karotenoidy, organické kyseliny nebo třísloviny. Plody lze využít do kompotů, zavařenin, sirupů nebo likérů. Výborně také dochutí omáčku ke zvěřině.
  • Druhým, který je často využíván lidmi, je JEŘÁB OSKERUŠE. Je to vyšší strom, dorůstá do výšky až 30 m. Má silně olistěnou oválnou korunu. Tento strom je dlouhověký. V našich podmínkách se může dožít i pětiset let. V České republice se jedná o vzácnou dřevinu, která se vyskytuje na východě Moravy nebo v Českém středohoří. Plodem tohoto stromu je malvice, která má tvar hrušky nebo oválu. Barva je žluto až hnědozelená. Co se týče velikosti, plody jsou obvykle velké kolem 2-3 cm, mohou ale dorůst i do 5 cm. Tento strom začíná plodit mezi desátým a dvacátým rokem života. Plody jsou sladké a bohaté na vitamíny, především A a C. Využívají se na marmeládu, jako koření podobné skořici, k výrobě pálenky. Jedná se o teplomilnou rostlinu, dokáže však přežít i tuhou zimu. Dává přednost prosvětleným suchým stanovištím. Tato místa by měla být bohatá na živiny.

Často se můžeme v parcích, u silnic, mezi poli a podobně setkat s druhem, který se nazývá jeřáb ptačí. Tento keř slouží k dekorativním účelům a jeho plody jsou nejedlé. Slouží také jako zimní potrava pro ptactvo. Pro člověka je také významná černá jeřabina, která je jako kultivar často pěstována a využívána v potravinářském průmyslu. Pokud tedy máme kousek místa na zahradě, neměli bychom váhat a tyto krásné a užitečné stromy si zasadit.

 

Autor: Radim Dvořák Foto Fotolia.com