Mapování výskytu invazivních druhů rostlin
Karlovarský kraj zmapuje výskyt invazivních druhů rostlin na území kraje. Mapování je předehrou připravovaného projektu plošné likvidace invazivních rostlin, v první řadě bolševníku velkolepého, ale i křídlatky a netýkavky. Jen zmapování výskytu má přitom stát asi šest milionů korun.
Zakázka bude rozdělena do devíti částí. Celkově by ale mělo jít o rozlohu 28.000 hektarů, na které by se měl zjistit výskyt a rozšíření invazivních rostlin.
Zatímco na likvidaci bolševníku a dalších přemnožených rostlin chce kraj získat dotaci, mapování bude hradit částečně z vlastních prostředků, částečně z peněz obcí a měst, které se k projektu připojí. Finančně ale pomůže i Povodí Ohře nebo Sokolovská uhelná.
Náklady na likvidaci přemnožených invazivních rostlin mohou vyjít na desítky až stovky milionů. Odhad nákladů bude vycházet právě z výsledků mapování. Mělo by se provádět v příštím roce, v období, kdy rostliny vyraší.
Karlovarský kraj chce využít zkušenosti z pilotního projektu plošné likvidaci bolševníku, který připravila radnice v Mariánských Lázních a už jej realizuje. Efektivní je přitom pouze plošná likvidace, protože při vynechání jednoho, byť malého území se invazivní rostliny během několika let opět rychle rozšíří do okolí.
Například v případě bolševníku patří Karlovarský kraj k nejpostiženějším. Z kraje se také zřejmě začal rozšiřovat poté, kdy jej jako okrasnou rostlinu přivezl z Ruska kníže Metternich a vysadil v zahradnictví parku u svého zámku v Kynžvartu.