Dnes doporučujeme:

Našli jste nové zahradnictví ?

vydáno 28.10.2010 19:45

Kvalita zahradnictví a zahradních center je v České republice velmi různorodá. Našli jste při vašich toulkách za pořizováním nových rostlin do zahrady novou prodejnu, která Vás něčím novým příjemně překvapila ? A nebo naopak - navštívili jste zahradnictví, kde Vás i přes jeho proslulost něco nemile překvapilo ? Špatný sortiment okrasných dřevin ? Nepříjemný personál ?Pořádáte výstavu květin , nebo jinou výstavu se zahradní tematikou ? Napište nám, rádi Vaše zkušenosti uveřejníme.

celý článek

Anketa

Navštěvujete pravidelně zahradnictví?

Ano, navštěvuji 6 832
79%

Ne, nenavštěvuji 1 868
21%

Celkový počet hlasů: 8700


Mělničtí vinaři prožívají nejhorší rok za posledních 40 let

26.10.2011 09:55

Mělničtí vinaři označují letošní úrodu za katastrofu. Réva jim na jaře zmrzla, jen zanedbatelné množství hroznů je přiměřeně kvalitní. Produkce vína je nejnižší za posledních 40 let. Mělničtí vinaři mluví o dvacetiprocentní úrodě.

Loňský neúspěšný rok, kdy nebyla vína vyzrálá, si ani letos mělničtí vinaři nevynahradili. Školní statek sklidil jen 50 metrických centů hroznů z 21 hektarů, přičemž v minulosti to bylo 1100 metrických centů. Ještě loni byla průměrná sklizeň 35 metrických centů z hektaru, v úspěšných ročnících to bylo až šest tun z hektaru.

Cukernatost se v letošním roce pohybuje kolem 19 až 20 stupňů, což je podle mělnických vinařů úměrné.

Ostatní vinaři na Mělnicku hovoří o dvacetiprocentní úrodě. Víno zmrzlo. To, co zbylo, není nijak výjimečným ročníkem. Sklizeň skončila v polovině října.

Lobkowiczké vinařství připraví i přes slabou produkci na 11. listopadu také Svatomartinské víno z Modrého portugalu. Sekt Bettina Lobkowicz budou letos vyrábět z burgundských odrůd, nově z Rulandského bílého.

Poslední ročník, který si mělničtí vinaři pochvalují, je rok 2007. Letos zaznamenali všichni vinaři z Mělnicka významný propad.

Naopak celorepublikově lze letošní sklizeň podle vinařů považovat za poslední roky za jednu z nejlepších. Oproti loňskému roku bude dvojnásobná.