Dnes doporučujeme:

Našli jste nové zahradnictví ?

vydáno 28.10.2010 19:45

Kvalita zahradnictví a zahradních center je v České republice velmi různorodá. Našli jste při vašich toulkách za pořizováním nových rostlin do zahrady novou prodejnu, která Vás něčím novým příjemně překvapila ? A nebo naopak - navštívili jste zahradnictví, kde Vás i přes jeho proslulost něco nemile překvapilo ? Špatný sortiment okrasných dřevin ? Nepříjemný personál ?Pořádáte výstavu květin , nebo jinou výstavu se zahradní tematikou ? Napište nám, rádi Vaše zkušenosti uveřejníme.

celý článek

Anketa

Navštěvujete pravidelně zahradnictví?

Ano, navštěvuji 6 790
78%

Ne, nenavštěvuji 1 866
22%

Celkový počet hlasů: 8656


Množení tůjí

28.03.2013 10:32

Množení tůjíStále se nás drží zima, teploty opět skočily pod nulu. Venku sice svítí sluníčko, ale jak zafouká, připadá nám, že je tam -60°C. Proto je pořád příjemnější teplo zpoza okna, do kterého svítí sluníčko a do zad nám hřeje teplo z kamen. Už jsme uklidili celou zahradu, máme ostříhané stromy i keře, a to jak ovocné tak okrasné. Připravený máme i trávník na letní opalování. Domácí práce už jsou téměř u konce. Jelikož jsme už doma začali předpěstovávat všechny plodiny a zbývá nám několik volných kelímků, můžeme je využít k množení tůjek.

Tůje jsou krásné okrasné stromky různých velikostí. Můžeme se setkat se stromky o výšce 30 cm, ale také se stromy, které mají více jak 20 m. Jsou to jehličnaté stálezelené stromy, které rostou po celé Evropě. V ČR rostou i ve volné přírodě, ale je to jen ojedinělá záležitost. Mnohem častěji na tyto stálezelené jehličnany můžeme narazit v zahradních centrech. Tyto stromy se staly tak oblíbenými pro svoji jednoduchou údržbu. Nejsou náročné na zeminu ani na zálivku. Lehce se tvarují, což se využívá u živých plotů, které jsou v posledních letech tak oblíbené. Tůje také do zahrad lákají ptactvo. Na podzim se z nich stává živé krmítko, jelikož jsou plné semínek a díky své hustotě jsou ideálním úkrytem.

Nejčastějšími kultivary mezi živými ploty pak jsou Thuja plicata nebo Thuja occidentalis. Dále se na živé ploty využívají stálezelené listnaté Buxusy. Největším problémem je u tůjí cena. Pokud si tyto stromky chceme vysázet jako živý plot okolo zahrady, budeme potřebovat těchto stromků velké množství. I když si tůjku koupíme ve velikosti okolo 20 cm, dostaneme se na cenu u jedné sazeničky kolem 150 Kč. Pokud bychom chtěli investovat do větších, můžeme se dostat na astronomické částky.

Mnohem levnější záležitostí je rozmnožit si stromky z větviček. Množení tůjek je poměrně jednoduchá záležitost. Tedy v tom případě, že máme na zahradě aspoň jednu vzrostlou tůji. Pokud stromečky chceme namnožit, stačí nám nastříhat větvičky o velikost 10 - 20 cm. Důležité je, abychom stříhali pouze ze zdravých větviček. Pokud máme nachystané větvičky, necháme kousek větvičky holé, aby nám ponořená část větvičky nehnila. Do větviček ze spodu uděláme lehké zářezy, aby rychleji zakořenily. Nyní máme nachystané větvičky. Tyto větvičky namočíme do růstového stimulátoru, konkrétně stimulátoru podporujícího růst kořenů. Nyní zasadíme větvičky do kelímků, které jsme naplnili speciálním substrátem pro rozmnožování rostlin.

Nyní nám stačí pouze čekat. Po zhruba 6 - 8 týdnech by nám rostlinky měly zakořenit. Jakmile nám zakoření, vysadíme rostlinky do větších květináčků a následující rok už můžeme sázet malé tůjky do zahrady.

 

Autor: Radim Dvořák © 7monarda - Fotolia.com