Dnes doporučujeme:

Našli jste nové zahradnictví ?

vydáno 28.10.2010 19:45

Kvalita zahradnictví a zahradních center je v České republice velmi různorodá. Našli jste při vašich toulkách za pořizováním nových rostlin do zahrady novou prodejnu, která Vás něčím novým příjemně překvapila ? A nebo naopak - navštívili jste zahradnictví, kde Vás i přes jeho proslulost něco nemile překvapilo ? Špatný sortiment okrasných dřevin ? Nepříjemný personál ?Pořádáte výstavu květin , nebo jinou výstavu se zahradní tematikou ? Napište nám, rádi Vaše zkušenosti uveřejníme.

celý článek

Anketa

Navštěvujete pravidelně zahradnictví?

Ano, navštěvuji 6 590
79%

Ne, nenavštěvuji 1 750
21%

Celkový počet hlasů: 8340


MZe prodloužilo ovocnářům dobu pro dokončení projektů

06.01.2012 12:50

Ministerstvo zemědělství (MZe) prodloužilo tuzemským ovocnářům, kterým poničil v květnu úrodu nečekaný mráz, lhůtu, v níž mohou žádat o dotace v rámci devátého kola Programu rozvoje venkova (PRV) ze dvou na tři roky. Kvůli likvidaci škod po mrazech, jež pěstitelé odhadli na více než půl miliardy Kč, se totiž realizace projektů zbrzdila.
Mrazy zasáhly Česko počátkem května a byly nejsilnější minimálně za posledních 20 let. Částečně nebo úplně poničily asi 10.500 hektarů sadů, tedy asi 60 procent veškeré výsadby. Nejvíce byli postiženi ovocnáři v Česku, na Moravě byly škody menší. Proti škodám mrazem se pěstitelé prakticky nemohou pojistit.
Letošní rok byl pro naše zemědělce z pohledu úrody všech polních plodin velmi vydařený. To nelze říci o ovocnářích, jejichž úroda byla postižena nepřízní počasí v jarních měsících, což v důsledku znamenalo horší výsledky než v jiných letech, a proto jsme se ovocnářům rozhodli pomoci.
Prodloužení lhůty pro realizaci projektů, v jejichž rámci pěstitelé například rekonstruují sklady na ovoce či budují závlahová zařízení, má podle ministerstva zabránit oslabení konkurenceschopnosti ovocnářského sektoru a poskytnout ovocnářům dostatečný čas pro dokončení projektů. Podobně jako u ovocnářů hodlá Bendl postupovat také u mladých začínajících zemědělců, které poškodily mrazy.
Ministerstvo již koncem června uvedlo, že zvýší zemědělcům dotace v rámci programů na restrukturalizaci sadů a na nákup kapkové závlahy o 30 milionů korun. Navíc jim umožní v letošním roce odklad splátek u programů Zemědělec a Půda. Ovocnáři však tehdy uvedli, že je to málo. Od státu prý očekávali výraznější pomoc než pouhé dorovnání dotací na úroveň předchozího roku.
Podle čísel Českého statistického úřadu (ČSÚ) sklidili letos tuzemští pěstitelé 288.100 tun ovoce, bezmála o 30 procent méně než o rok dříve.
Jak již dříve uvedlo MZe, Česko v rámci Programu rozvoje venkova může z evropských fondů v průběhu let 2007 až 2013 získat téměř 100 miliard korun.