Dnes doporučujeme:

Našli jste nové zahradnictví ?

vydáno 28.10.2010 19:45

Kvalita zahradnictví a zahradních center je v České republice velmi různorodá. Našli jste při vašich toulkách za pořizováním nových rostlin do zahrady novou prodejnu, která Vás něčím novým příjemně překvapila ? A nebo naopak - navštívili jste zahradnictví, kde Vás i přes jeho proslulost něco nemile překvapilo ? Špatný sortiment okrasných dřevin ? Nepříjemný personál ?Pořádáte výstavu květin , nebo jinou výstavu se zahradní tematikou ? Napište nám, rádi Vaše zkušenosti uveřejníme.

celý článek

Anketa

Navštěvujete pravidelně zahradnictví?

Ano, navštěvuji 6 764
78%

Ne, nenavštěvuji 1 866
22%

Celkový počet hlasů: 8630


Nejchutnějším jablkem je Melrose

02.02.2012 13:01

Nejchutnější odrůdou jablek z loňské úrody se podle výsledků degustace v Hořicích na Jičínsku překvapivě stala odrůda Melrose. V minulosti se tato starší odrůda obvykle umísťovala mezi desátým až 15. místem. O pořadí 44 hodnocených odrůd letos rozhodlo na 200 degustátorů. Pravidelná degustace byla pořádána již po třiačtyřicáté.
Odrůda Melrose, která byla vyšlechtěna v USA křížením odrůd Jonathan a Red Delicious, degustátory nejvíce zaujala šťavnatostí a vůní. Jablka této odrůdy při kousnutí příjemně křupou. Vnějším vhledem však moc atraktivní nejsou. Plody mají smutně červenou barvu. Odrůda Melrose se nejvíce sázela zhruba před 20 lety, nyní je na ústupu. Její pěstování je složitější, například vyžaduje zakrslou podnož. Bez problémů není ani její skladování.
Na druhém místě se v degustaci umístilo holovouskými výzkumníky nově vyšlechtěné jablko nazvané zatím HL 902. Jde o hybrid, který ještě nemá ani jméno. Asi čtvrtina letos hodnocených vzorků patřila právě hybridům. Degustace totiž mají ukázat, jak populace reaguje na nové odrůdy a jak si tyto hybridy po stránce chuti stojí v porovnání se zavedenými odrůdami. Třetí místo v degustaci zaujala v Holovousích vyšlechtěná odrůda Berta.
V obchodní síti silně zastoupené tradiční odrůdy Rubín, Golden Delicious, Idared či Granny Smith degustátory letos nijak výrazně nezaujaly. Nejlépe se z nich umístil Rubín,a to na 14. místě. Golden Delicious byl 29., Idared 39. a Granny Smith zaujal 42. pozici.
Loňský rok nebyl pro ovocnáře jednoduchý. Loňskou úrodu zdecimovaly jarní mrazy, v celé zemi má být podle dosavadních odhadů sklizeň jablek nejnižší od roku 1984. Odrazilo se to i při degustaci. Jablka vedle mrazů poškodily i kroupy, takže organizátoři ochutnávky z holovouského výzkumného ústavu museli poprvé v historii z hodnocení vyřadit kategorii vzhledu jablka. Degustátoři tak hodnotili vůni, slupku, konzistenci dužniny, šťavnatost, kyselost a celkovou chuť jablka.
Jablka jsou v Česku ovocem s nejvyšší spotřebou. Průměrný Čech ročně sní kolem 27 kilogramů jablek či výrobků z nich. Za jablky následují se spotřebou kolem 13 kilogramů na osobu a rok pomeranče a mandarinky a s 12 kilogramy banány. Celková spotřeba čerstvého ovoce v Česku je 91 kilogramů na osobu a rok.