Pěstování hyacintů
Zima stále nikde, proto už můžeme čekat, že se brzy začnou probouzet květiny jako jsou sněženky, bledule nebo také hyacinty. Rozzářit naši zahradu mohou tyto krásné květiny již v předjaří. Rychlené hyacinty nám však mohou v teple domova dělat svými květy radost již nyní.
Jedná se o rod rostlin, který je zařazen do čeledi chřestovité. V České republice není žádný hyacint původní. Původem pochází ze západní Asie. Díky své velmi výrazné vůni jsou hyacinty oblíbené nejen v květináčích, zahradách, ale i v průmyslu zabývajícím se výrobou voňavek. Jelikož je to cibulovina, je pro ně cibulka orgán, bez kterého se tato nádherná květina neobejde. Představuje totiž zásobní orgán, který dodává živiny a další nezbytné látky, díky kterým je schopna rostlina vyrůst.
- Hyacint můžeme pěstovat ve váze bez půdy. V tomto případě nesmí být celá cibulka ponořená. Ve vodě jsou pouze kořínky. V takovémto případě můžeme podle zbarvení cibulky poznat barvu květu.
Hyacinty, které jsme zakoupili v květináčích v obchodech, aby provoněly náš domov, můžeme vysadit do záhonu. Vysazujeme pouze velké a zdravé cibulky. Malé a oslabené jsou náchylnější k nemocem a může se pak stát, že z výsadby nevzejde žádná květina. Nakažená cibulka totiž může nakazit i ty ostatní zdravé. Čím větší pak cibule je, tím větší bude pravděpodobně i květ. Jakmile hyacint odkvete, necháme květ uschnout a následně jej ustřihneme, aby nevyčerpával cibulku. V létě, kdy cibulky odrostou, máme šanci je přesadit či uschovat na pozdní výsev. Cibulky prvně usušíme a následně vložíme do krabičky. Tu pak uskladníme do místnosti, která je tmavá, chladná a suchá. Vysoká vlhkost v kombinaci s vyšší teplotou při uskladnění způsobuje nemoci.
Záhonek plný hyacintů může krásně prozářit zahrádku. Květiny krásně voní a zároveň nejsou náročné na péči. V podstatě se o ně nemusíme vůbec starat. Pozor musíme dávat jen při skladování. Cibulky pak můžeme zasadit do květináče a prvních květů se dočkáme už na vánoce.
Autor: Radim Dvořák Foto Fotolia