Dnes doporučujeme:

Našli jste nové zahradnictví ?

vydáno 28.10.2010 19:45

Kvalita zahradnictví a zahradních center je v České republice velmi různorodá. Našli jste při vašich toulkách za pořizováním nových rostlin do zahrady novou prodejnu, která Vás něčím novým příjemně překvapila ? A nebo naopak - navštívili jste zahradnictví, kde Vás i přes jeho proslulost něco nemile překvapilo ? Špatný sortiment okrasných dřevin ? Nepříjemný personál ?Pořádáte výstavu květin , nebo jinou výstavu se zahradní tematikou ? Napište nám, rádi Vaše zkušenosti uveřejníme.

celý článek

Anketa

Navštěvujete pravidelně zahradnictví?

Ano, navštěvuji 6 745
78%

Ne, nenavštěvuji 1 863
22%

Celkový počet hlasů: 8608


Pěstujeme bazalku

05.05.2013 21:48

BazalkaTato voňavá bylinka pochází z čeledi hluchavkovitých. V současnosti je známo okolo pětašedesáti druhů. Pro gastronomické využití se používá přibližně 7 druhů této aromatické rostlinky. Bazalka je doma v Jižní Americe a Africe, kultivary se však využívají po celém světě. Jsou to stálezelené keříky různých rozměrů. Ty největší mohou připomínat trsy máty, především v květenství. Druhy bazalek jsou bohaté na oleje, listy mohou obsahovat 0,5 – 3 % oleje. Bazalkový olej se pak využívá jak v gastronomii, tak v lékárenském průmyslu. Bazalka je rostlina, která vyžaduje dostatek tepla a slunečního svitu. Proto se jí daří především ve středomoří. V našich podmínkách ji můžeme pěstovat jak v květináčku, tak v létě na zahrádce. Nyní je ideální čas na venkovní sadbu.

Na výsadbu stačí zahradnické rukavice, lopatka a voda.

Na sadbu budeme potřebovat především zahradnické rukavice a lopatku. Dále záleží na tom, jestli bazalku budeme pěstovat od semínka nebo si koupíme sazenici, kterou venku zasadíme. Pokud chceme rostlinku pěstovat od semínek, je vhodnější si bylinku předpěstovat v teple domova. Pokud vysadíme semínka v květnu do zahrádky, hrozí nám, že semínka zlikvidují mravenci. Pokud nám vyklíčí, tak se prvních větších lístků dočkáme až za měsíc.  Proto je vhodnější sázet již předpěstované vrostlé rostlinky, které se nám na zahrádce rozrostou. Výsadba je jednoduchá. Začít bychom měli výběrem vhodného místa. Bazalka potřebuje minimálně 5 hodin slunečního svitu, proto ji sázíme na slunečné místo. Na hlínu není příliš náročná, nemá však ráda přemokřenou půdu. Jakmile vybereme vhodné místo, stačí jen vykopat díru, kterou vzápětí dostatečně prolijeme vodou. Následně vložíme rostlinku bazalky, kořeny zasypeme hlínou a opět dostatečně zalijeme.

Nejčastěji vysazovaným druhem bazalky je Piccolino a Siam Queen. Tyto drobnější druhy se hodí do květináčků, které máme v kuchyni při ruce. Ocimum basilicae je vzrostlejší a nejpoužívanější typ na zahrádce. Pokud máme bazalky přebytek, stačí listy bazalky otrhat, omýt a osušit, následně je vložíme v sáčcích do mrazáku nebo je rozmixujeme na drobné koření. Výtečně se hodí jak do salátů, tak k masu. V květináči také pomáhá jako odpuzovač much, komárů a ovocných mušek, proto je vhodné tuto rostlinku umístit poblíž nádoby, ve které skladujeme jablka a ostatní ovoce. Z bazalky si dále můžeme uvařit čaj, který má blahodárné účinky na náš organismus. Je dobré tuto rostlinku mít na zahrádce, nebo alespoň v květináči.

 

 

Autor: Radim Dvořák © seli8 - Fotolia.com