Dnes doporučujeme:

Našli jste nové zahradnictví ?

vydáno 28.10.2010 19:45

Kvalita zahradnictví a zahradních center je v České republice velmi různorodá. Našli jste při vašich toulkách za pořizováním nových rostlin do zahrady novou prodejnu, která Vás něčím novým příjemně překvapila ? A nebo naopak - navštívili jste zahradnictví, kde Vás i přes jeho proslulost něco nemile překvapilo ? Špatný sortiment okrasných dřevin ? Nepříjemný personál ?Pořádáte výstavu květin , nebo jinou výstavu se zahradní tematikou ? Napište nám, rádi Vaše zkušenosti uveřejníme.

celý článek

Anketa

Navštěvujete pravidelně zahradnictví?

Ano, navštěvuji 6 790
78%

Ne, nenavštěvuji 1 866
22%

Celkový počet hlasů: 8656


Pěstujeme hroznové víno

21.03.2013 10:52

Vinná révaKaždý, kdo ochutnal hrstku hroznů ze supermarketu a následně bobulky, které jsou přímo utržené z rostliny, zjistil, že chuť je naprosto odlišná. Domácí plody se s těmi kupovanými nedají srovnávat.

V posledních letech už není víno jen otázkou vinohradů pokrývající vlnitou zemi Jižní Moravy. Stále častěji se réva vinná stěhuje do našich zahrad. Není to jen forma jakýchsi mini vinohradů, mnohdy ji můžeme vidět na mohutných pergolách a to jako stínící i užitkovou rostlinu.

Pokud jste si pořídili révu, první rok krásně vyrostla a odměnila nás i zlatavými sladkými bobulemi, vybrali jsme ideální místo pro výsadbu. Přes rok nám víno vyrostlo a zahltilo naši zahradu hromadou dlouhých šlahounů. Najednou přišla zima a na nějaké stříhání nebyl čas. Zima se nám blíží ke konci a nám na zahradě stále straší hlava révy vinné, připomínající chobotnici. Nastal tedy ideální čas na nápravu, teď je totiž ideální doba na ostříhání vína. Pokud bychom dlouho otáleli se stříháním, příliš se oteplí a při stříhání bude z révy vytékat míza. Ta rostlinu oslabuje a to se také projeví na hroznech. Pokud se netrefíme do správného období a přece jen nám réva „krvácí“, měli bychom větvičku zatřít voskem, pokud ani toto nepomůže, napíchneme na větev starý brambor, ten během několika dní ránu zacelí.

Jak na řez? Stačí se teple obléci, vzít si pracovní rukavice, kvalitní a dobře naostřené zahradní nůžky. Metody stříhání révy vinné mohou vypadat velice složitě, není tomu tak pokud se nebojíme do růstu zasáhnout a pořádně větvičky zkrátit.

Zahradní nůžky, pracovní rukavice

U révy vinné je důležité při řezu dávat pozor na samotná očka, nesmíme je poškodit, réva by potom neplodila. Jak moc větvičky ostříhat? To je jednoduché, réva plodí na nových výhonech, které vyráží z dvouletého dřeva. Proto bychom měli ostříhat všechny přírůstky na dvouleté dřevo, tím docílíme maximálního přírůstku. Pokud máte strach, že když takto rostlinu ostříháte, zbude vám jen „ohlodaný špalek“, neděste se. Réva vinná je původně divoká rostlina, která se plazí kde může, její roční přírůstky mohou měřit i několik metrů.

Teď už jen stačí nasměrovat rostlinu a vést ji směrem, kterým chceme, aby rostla. Ať už je to po pergole, stěně domu, v řadách nebo jako samostatnou hlavu. Každý vinař má svůj styl vedení a střihu révy, časem i vy si osvojíte ten, který vám bude nejvíce vyhovovat.

Střihem však jarní práce s révou nekončí. Než nám vyrazí tráva a plevel okolo rostlin je dobré vytahat ostříhané větvičky. Pokud tuto činnost necháme až na pozdější měsíce, může se stát, že drobné větvičky obrostou svlačcem a trávou a při následném postřiku vína se nevyhneme několika nepříjemným kotrmelcům. Do konce dubna musíme ještě uvázat kmínky, aby se nám rostlina neplazila po zemi. Tuto činnost neoddalujte a stihněte ji, dokud jsou kmínky pružné, usnadní nám to spoustu práce. Na závěr už stačí jen pár postřiků, aby nám vyšlo sluníčko, a hrozny jsou na světě.

 

Autor: Radim Dvořák © Deyan Georgiev - Fotolia.com