Dnes doporučujeme:

Našli jste nové zahradnictví ?

vydáno 28.10.2010 19:45

Kvalita zahradnictví a zahradních center je v České republice velmi různorodá. Našli jste při vašich toulkách za pořizováním nových rostlin do zahrady novou prodejnu, která Vás něčím novým příjemně překvapila ? A nebo naopak - navštívili jste zahradnictví, kde Vás i přes jeho proslulost něco nemile překvapilo ? Špatný sortiment okrasných dřevin ? Nepříjemný personál ?Pořádáte výstavu květin , nebo jinou výstavu se zahradní tematikou ? Napište nám, rádi Vaše zkušenosti uveřejníme.

celý článek

Anketa

Navštěvujete pravidelně zahradnictví?

Ano, navštěvuji 6 745
78%

Ne, nenavštěvuji 1 863
22%

Celkový počet hlasů: 8608


Pěstujeme kosatce

07.05.2013 12:14

KosatceKosatce jsou krásně kvetoucí rostliny, které dokážou vypěstovat i začátečníci. Pro kosatce je typická vysoká variabilita a to platí jak v barvách květů, tak ve výšce vzrůstu. Kosatce mohou mít barvu bílou, modrou, žlutou, fialovou či hnědou. Co se týče výšky, některé druhy mohou dorůst do výšky jednoho metru, jiné zase dorostou do pouhých deseti centimetrů. Kosatce se tedy liší barvou i vzrůstem, liší se však také dobou květu. Pokud budeme mít na zahradě zasazené všechny druhy kosatců, můžeme se z jejich květů těšit od půlky dubna až do začátku července. Jak se tedy v kosatcích vyznat? Kosatce se dělí na kartáčkaté a bezkartáčkaté.

Bezkartáčkaté kosatce se liší od kartáčkatých tím, že jim chybí uvnitř květu kartáček. Tyto kosatce potřebují dostatek slunce a kyselou půdu. Pro tento druh kosatců jsou typická pestře zbarvená poupata, většinou vícebarevná. Dále se dělí do několika skupin.

  • Spuria – domovem těchto kosatců je Blízký východ a jižní Evropa, rostou především ve stepním prostředí. Typickým znakem jsou široké okvětní lístky, uvnitř žluté. Nejčastěji se potkáme s modrými nebo hnědými zástupci.
  • Vodní kosatce – tyto kosatce potřebují neustále vlhkou půdu, rostou v bažinatých oblastech, mokřadech a podél potoků. Tento druh je ideálním společníkem do zahradního jezírka. Můžeme se opět setkat s barvou modravou, často také žlutou.
  • Sibiřské – domovinu mají v bahenních oblastech Evropy a Asie. Ale i v České republice můžeme narazit na silně ohrožený druh kosatec sibiřský. Typickým zbarvením je žlutá s přechodem do modro-fialové.
  • Japonské – pro tyto kosatce je typické zbarvení. Je odlišné od ostatních druhů, barva krémová, růžová a podobně.

Druhou skupinu tvoří kosatce kartáčkaté. Tyto kosatce se vyznačují drobným kartáčkem uvnitř květu. Kosatce s kartáčkem potřebují lehčí půdu a dostatek sluníčka. Na jaře přivítají dostatečně mokrou půdu a v létě naopak sucho.

  • Vysoké – pro tyto kosatce je typická velikost. Dorůstají výšky od šedesáti centimetrů do jednoho metru. Ve volné přírodě rostou především jižní Evropě v oblastech Středomoří. Pro tento druh je typická různorodost v barvách. Tento druh kvete na přelomu května a června.
  • Středně vysoké – dorůstají do výšky okolo pětašedesáti centimetrů. Hlavním znakem, kterým se liší od kosatců vysokých je velikost květu. Tyto kosatce mají květy mnohem drobnější. Pokud si zasadíme do zahrady tento druh, můžeme se z květů těšit již v polovině dubna.
  • Nízké – pokud máme na zahrádce zasazený tento druh kosatců, nemůžeme se divit, že nám nevyroste do závratných výšek. Tento druh se vyšplhá do výšky okolo čtyřiceti centimetrů. Nízké kosatce kvetou později než kosatce středně vysoké, květů se dočkáme na konci dubna.
  • Zakrslé – tyto kosatce vyrostou jako první. Květy se objevují už začátkem dubna. Jsou však poměrně náročné na pěstování. Mají málo květů a dorůstají do maximální výšky deseti centimetrů.

Dále se můžeme setkat s celou řadou kultivarů, které vznikly křížením a množením těchto nádherných rostlin, jsou však mnohem náchylnější na uhnití, proto je jednodušší pěstovat druhy méně křížené.

 

Autor: Radim Dvořák © amor_kar - Fotolia.com