Dnes doporučujeme:

Našli jste nové zahradnictví ?

vydáno 28.10.2010 19:45

Kvalita zahradnictví a zahradních center je v České republice velmi různorodá. Našli jste při vašich toulkách za pořizováním nových rostlin do zahrady novou prodejnu, která Vás něčím novým příjemně překvapila ? A nebo naopak - navštívili jste zahradnictví, kde Vás i přes jeho proslulost něco nemile překvapilo ? Špatný sortiment okrasných dřevin ? Nepříjemný personál ?Pořádáte výstavu květin , nebo jinou výstavu se zahradní tematikou ? Napište nám, rádi Vaše zkušenosti uveřejníme.

celý článek

Anketa

Navštěvujete pravidelně zahradnictví?

Ano, navštěvuji 6 047
81%

Ne, nenavštěvuji 1 414
19%

Celkový počet hlasů: 7461


Pětadvacet arboristů soutěžilo v Jihlavě o titul šampiona ČR

27.08.2011 14:45

Za horkého letního počasí v sobotu usilovalo 25 arboristů z různých míst Česka ve Smetanových sadech v Jihlavě o titul mistra ČR ve stromolezení. Soutěžili v pěti disciplínách - práci v koruně stromu, záchraně zraněného lezce, instalaci lana do koruny stromu, rychlostním výstupu po větvích a jištěném šplhu. Soutěžní zápolení sledovalo po celý den několik stovek diváků. Šampionem se nakonec stal Jiří Kořínek z Vysoké u Mělníka.
Na dalších dvou místech skončili Tomáš Gut a Tomáš Hupač. Oba se společně s vítězem kvalifikovali na mistrovství Evropy. Všichni závodníci jsou ve svém oboru experty, jsou držiteli certifikátů na různých úrovních. Musí být schopni odhadnout, co řez na stromě způsobí, musí znát fyziologii stromu, fytopatologii, dřevokazné houby - je to komplexní obor. Neznamená to jen vylézt na strom a něco tam uříznout.
Každá disciplína má podle ní svá úskalí, všechny vycházejí z každodenní práce stromolezců. Závodníci nijak speciálně netrénují, místo toho každý den pracují. Snad jen jištěný šplh po laně si prý vyžaduje trochu tréninku. V této disciplíně šplhají muži do výšky 15 metrů, někteří to dokážou v čase kolem 18 vteřin.
Tradice stromolezení vznikla původně v USA, kde se závody konají již od roku 1976. Postupem času se rozšířila do celého světa. Smyslem těchto utkání je zlepšit a rozvíjet praktiky bezpečného lezení, stejně jako zdokonalit lezecké techniky. Mají také zpopularizovat a přiblížit veřejnosti práci stromolezců.
Šampionát ve stromolezení tradičně doplnil bohatý doprovodný program pro děti i dospělé. V letním kině probíhá večer rockový koncert. Na akci začátkem příštího týdne naváže národní arboristická konference Strom pro život - život pro strom, která je zaměřena především na sídelní zeleň. Odborné přednášky si budou moci zájemci vyslechnout 22. a 23. srpna v jihlavském kině Dukla. Ve středu 24. srpna se na jihlavské radnici sejdou starostové obcí k besedě na téma "Starosti starostů se stromy".