Dnes doporučujeme:

Našli jste nové zahradnictví ?

vydáno 28.10.2010 19:45

Kvalita zahradnictví a zahradních center je v České republice velmi různorodá. Našli jste při vašich toulkách za pořizováním nových rostlin do zahrady novou prodejnu, která Vás něčím novým příjemně překvapila ? A nebo naopak - navštívili jste zahradnictví, kde Vás i přes jeho proslulost něco nemile překvapilo ? Špatný sortiment okrasných dřevin ? Nepříjemný personál ?Pořádáte výstavu květin , nebo jinou výstavu se zahradní tematikou ? Napište nám, rádi Vaše zkušenosti uveřejníme.

celý článek

Anketa

Navštěvujete pravidelně zahradnictví?

Ano, navštěvuji 6 765
78%

Ne, nenavštěvuji 1 866
22%

Celkový počet hlasů: 8631


Přesazujeme bylinky do interiéru

24.09.2013 12:29

BylinkyNyní je čas, kdy odkvétají všechny druhy rostlin. Ať už okrasné keře, letničky, růže nebo podzimní trvalky. Zelenina je připravena na podzimní výsadbu, ovocné stromy i plody, které rostou při zemi, už jsou uskladněny ve sklepě. Pouze zimní jablka a hrušky stále visí na stromech. Déšť nás často na zahradu nepustí, proto musíme využít všechen čas, který máme možnost strávit na zahradě. Se zeleninovou zahradou sousedí také bylinková. A právě zde bychom se měli zdržet. Bylinky už odkvetly, některé začínají kvést a některé začaly s novými lístky. Brzy přijde mráz a většina bylinek nám pomrzne. Nemusíme se bát, že by nám umrzly. Vysemení se a další rok vyrostou znova - pokud to jsou trvalky. Můžeme však využít bylinek i v zimě. Pokud se nám dostatečně rozmnožily, necháme si je doma.

  • Rýč, květináče, kamínky, voda, zemina, zahradnické rukavice.

Za pomoci rýče vyryjeme část rostlinky. Ideálně část, která je v růstu pozadu. Následně použijeme květináč a kamínky. Na dno nasypeme menší vrstvu kamínků. Tím zaručíme lepší propustnost. Rostlinky nám díky tomu neuhnijí. Následně do květináče nasypeme trochu hlíny a vyhloubíme jamku. Do té vložíme vyrytou bylinku. Nyní použijeme hlínu, nejlépe z domácího kompostu. Dosypeme až ke stonku tak, aby byly kořeny pod hlínou. Zalijeme vodou. Ještě než květináč umístíme, dosypeme hlínu. Díky vodě nám totiž hlína klesla a zlikvidovala vzduchové kapsy. Nyní už můžeme rostlinku zvykat na teplo domova. Pokud ji umisťujeme do interiéru, měli bychom mít na mysli, že byla celý rok venku. Proto ji ihned nepostavíme do nejteplejších místností, ale pomalu ji zvykáme na teplo. Takovéto bylinky nám vydrží čerstvé celou zimu. Na jaře je opět můžeme vrátit do zahrádky, opět nám zesílí. Teď využijeme zbylou zeminu. Tou zasypeme a udusáme díry, které nám po vyrytých bylinkách vznikly.

Takto můžeme pěstovat majoránku, bazalku, pažitku, petržel, dobromysl, mátu a další. Ozdobí a provoní kuchyň a jídla budou s čerstvými bylinkami lépe chutnat.

Autor: Radim Dvořák Fotolia