Dnes doporučujeme:

Našli jste nové zahradnictví ?

vydáno 28.10.2010 19:45

Kvalita zahradnictví a zahradních center je v České republice velmi různorodá. Našli jste při vašich toulkách za pořizováním nových rostlin do zahrady novou prodejnu, která Vás něčím novým příjemně překvapila ? A nebo naopak - navštívili jste zahradnictví, kde Vás i přes jeho proslulost něco nemile překvapilo ? Špatný sortiment okrasných dřevin ? Nepříjemný personál ?Pořádáte výstavu květin , nebo jinou výstavu se zahradní tematikou ? Napište nám, rádi Vaše zkušenosti uveřejníme.

celý článek

Anketa

Navštěvujete pravidelně zahradnictví?

Ano, navštěvuji 6 764
78%

Ne, nenavštěvuji 1 866
22%

Celkový počet hlasů: 8630


Ryby na podzim

05.11.2013 11:56

Ryby na podzimV listopadu, kdy se začínáme blížit k zimě, musíme mít na paměti, že už se mohou objevovat mrazy. Denní teploty se mohou pohybovat kolem nuly a to nejen v horských oblastech, ale i v nížinách. Tyto teploty mají velký vliv na naše zahradní jezírko. Konkrétně na obyvatele v tomto vodním biotopu. Právě v tomto období bychom si měli do jezírka umístit teploměr. Teplota vody je totiž ukazatelem, kdy máme přestat krmit ryby. Pokud teplota vody klesne dlouhodobě na sedm stupňů, začnou se ryby ukládat k zimnímu spánku. Když teplota klesne na 8°C, nastává období, kdy můžeme krmivo pro ryby zabalit a na nějakou dobu uschovat. Většina ryb totiž v zimě aktivní není. Do doby, než se ryby k zimnímu spánku uloží, neustále dokrmujeme. Ryby totiž budou potřebovat hodně energie pro přečkání zimy. Zároveň se potřebují uložit s prázdným trávicím ústrojím, aby se zbytečně nevyčerpávaly.

  • V žádném případě nevytváříme díru v ledu mechanickým rozbíjením ledu.

                Než ryby uložíme, měli bychom na zimu kompletně připravit jezírko. To je potřeba vyčistit od spadaného listí a trávy, vše co by ve vodě mohlo hnít, dáme pryč. Tím zamezíme kažení vody, která by v zimě obsahovala příliš jedovatých plynů. Voda bude v menší míře tyto plyny obsahovat, tomu nezabráníme. Potřebujeme tedy prostor, kudy by plyny mizely z jezírka. Problém nastává, když pod ledem vidíme příliš bublin, to je špatné znamení. V takovém případě musíme okamžitě vyrobit odvětrání ve formě díry. Jak tuto díru vyrobit? Nejjednodušší a nejpohodlnějším způsobem je plovák s termostatem, který je vybaven topným tělískem - stačí jen vložit do vody a pustit. Tato varianta není příliš levná. Další varianta je horká voda, tato varianta se dá používat při menších mrazech nebo pro obnovení zamrzlé díry. Nesmíme však změnit teplotu vody. Někoho by mohlo napadnout rozbít led sekerou. To je chyba. Manuálním rozbíjením ledu vytváříme hluk a tím rušíme ryby a dostáváme je do stresující situace. Další způsob, jak můžeme oslabit imunitu ryb, je nechat zapnuté čerpadlo. To pohání vodu. Teplejší vodu ze dna vytlačuje nahoru a studená jde ke dnu, ryby pak musí vydávat více energie a tím oslabují imunitu. Proto zůstává nejideálnějším řešením plovák s topným tělískem.

Autor: Radim Dvořák, foto Oase