Dnes doporučujeme:

Našli jste nové zahradnictví ?

vydáno 28.10.2010 19:45

Kvalita zahradnictví a zahradních center je v České republice velmi různorodá. Našli jste při vašich toulkách za pořizováním nových rostlin do zahrady novou prodejnu, která Vás něčím novým příjemně překvapila ? A nebo naopak - navštívili jste zahradnictví, kde Vás i přes jeho proslulost něco nemile překvapilo ? Špatný sortiment okrasných dřevin ? Nepříjemný personál ?Pořádáte výstavu květin , nebo jinou výstavu se zahradní tematikou ? Napište nám, rádi Vaše zkušenosti uveřejníme.

celý článek

Anketa

Navštěvujete pravidelně zahradnictví?

Ano, navštěvuji 6 047
81%

Ne, nenavštěvuji 1 414
19%

Celkový počet hlasů: 7461


Ryby v jezírku

23.08.2013 14:26

Jezírkové rybyPostavili jsme krásné zahradní jezírko, které nám bude několik desetiletí sloužit jako okrasná plocha, ke které budeme rádi chodit relaxovat. Budeme zde jen tak vysedávat a koukat na ryby. Právě ryby, ty jsou tím, co nám nyní v jezírku chybí, aby bylo kompletní. Jaké ryby si ale do jezírka nastěhovat­? Nesmí být moc velké ani moc malé, musí být vidět a také musí být hezké.

  • Karas zlatý – původem z Asie, dožívá se výjimečně až deseti let. Hodí se do jezírek s minimálním množstvím vody 2000  litrů. Patří mezi všežravce; žere jak vločky, tak živé krmivo. Tato ryba má ráda společnost vlastního druhu. Už v druhém roce se karasi mohou vytřít. Mohou se snadno přemnožit díky své nenáročnosti, vytírají se totiž téměř kdekoliv. Tyto ryby jsou nenáročné, odolné vůči nemocem a nevadí jim ani špinavější voda. Za normálních okolností se povalují u dna. Za slunečných dní se však vyhřívají u hladiny. Do Evropy byly dovezeny z východní Asie v sedmnáctém století. Jsou to menší ryby, dorůstají do velikosti mezi 15 a 30cm. Mezi podobné druhy pěstované v jezírkách patří karas bílý nebo karas citrónový.
  • Šubunkin – patří mezi mírumilovné ryby zvané závojnatky. Má protáhlé tělo s prodlouženými ploutvemi. Má výraznou ocasní ploutev, ta je protáhlá závojnatá. Dorůstá do velikosti 15cm. Pochází z Asie. Vidět ji můžeme nejčastěji různobarevnou. Bílou s oranžovými, šedými, červenými a černými fleky.
  • Jelec jesen – ryba připomínající torpédo. Má o něco vyšší hřbet, protáhlé tělo zakončené poměrně malou hlavou s velkýma očima. Břicho má světlé, nejčastěji stříbrné nebo šedé. Hřbet má podle druhu oranžový, šedý, namodralý. Tyto ryby patří mezi všežravce. Živí se planktonem u hladiny, larvami hmyzu i kousky rostlin. Shlukují se do hejn, která neúnavně proplouvají pod hladinou. Tato ryba se hodí do nádrží, které mají obsah nad 2000 litrů. Tyto ryby jsou náročnější na kyslík, proto potřebují pohybující se vodu. K tomu můžeme využít potůček nebo fontánku. Dorůstají okolo 15cm a dožívají se stáří okolo 10 let. Jsou náchylnější na nemoci, potřebují čistou vodu s dostatkem kyslíku.

Autor: Radim Dvořák , foto jezírka Oase