Dnes doporučujeme:

Našli jste nové zahradnictví ?

vydáno 28.10.2010 19:45

Kvalita zahradnictví a zahradních center je v České republice velmi různorodá. Našli jste při vašich toulkách za pořizováním nových rostlin do zahrady novou prodejnu, která Vás něčím novým příjemně překvapila ? A nebo naopak - navštívili jste zahradnictví, kde Vás i přes jeho proslulost něco nemile překvapilo ? Špatný sortiment okrasných dřevin ? Nepříjemný personál ?Pořádáte výstavu květin , nebo jinou výstavu se zahradní tematikou ? Napište nám, rádi Vaše zkušenosti uveřejníme.

celý článek

Anketa

Navštěvujete pravidelně zahradnictví?

Ano, navštěvuji 6 745
78%

Ne, nenavštěvuji 1 863
22%

Celkový počet hlasů: 8608


Sázavský klášter chce zpřístupnit zavřené zahrady

24.08.2011 14:44

Sázavský klášter chce ve svém areálu zpřístupnit zahrady, kam veřejnost 100 let nesměla. Pokud se Národnímu památkovému ústavu, který svatoprokopský klášterní areál spravuje, podaří získat dotaci z Operačního programu životní prostředí, mohly by být zahrady přístupné do čtyř let. V plánu revitalizace je také obnova jeskyně svatého Prokopa.
V budoucnu se tak lidé budou moci procházet stezkami ve skalách a terasách nad řekou, kde je plánováno také malé molo s loďkami. Odtud nebo ze severní zahrady se základy románského chrámu svatého Kříže z 11. století budou moci projít do Mariánské zahrady, kde je velké množství vzácných stromů. V Mariánské zahradě v prostoru pod třemi borovicemi připomínajícím přírodní kapli je plánováno místo pro moderní sochu Panny Marie.
Zpřístupnění se dočká i sousedící západní zahrada. V ní se počítá se štěpnicí, ovocnými keři, ale především bude toto místo historicky využívané jako hospodářské zázemí kláštera a mnišská zelinářská zahrada, určeno pro aktivní odpočinek dětí i dospělých. Chybět nebude travnaté hřiště přírodního charakteru, ohniště, ovocné stromy a možná ani několik domácích zvířat.
Na svou obnovu čeká i nejkrásnější místo v klášteře - rajská zahrada, zelený čtverec uprostřed bývalého mnišského obydlí, které je v každém klášteře místem pro meditaci a tiché vnímání krásy přírody. Významnými symbolickými prvky byla voda a strom, které se sem vrátí v podobě studny a jabloně mnohokvěté. Bude zde také velké množství bylin, koření a růže ve třech barvách symbolizujících ctnosti mnišského benediktinského života.
Součástí obnov je i jeskyně svatého Prokopa, kterou objevil po druhé světové válce sázavský farář Pater Method Klement. Studie její obnovy už byla schválena loni. Nyní se připravuje projekt rekonstrukce a propojení legendárního příbytku poustevníka Prokopa s kryptou, kde je jeho symbolický hrob. Ve středověku tam ta kaple byla, bylo to velmi kruciální místo. My to chceme postavit nově, ale nemáme se o co opřít, protože nevíme jak krypta vypadala.
S projektem na obnovu jeskyně se chce příští rok Národní památkový ústav ucházet o dotaci z takzvaných norských fondů. V případě úspěchu by toto místo, které je pro Sázavský klášter zásadní, mohlo být revitalizováno a zpřístupněno veřejnosti do pěti let.
Revitalizace zahrad má přijít na více než 32 milionů korun, jeskyně pak na dalších 13 milionů korun.