Dnes doporučujeme:

Našli jste nové zahradnictví ?

vydáno 28.10.2010 19:45

Kvalita zahradnictví a zahradních center je v České republice velmi různorodá. Našli jste při vašich toulkách za pořizováním nových rostlin do zahrady novou prodejnu, která Vás něčím novým příjemně překvapila ? A nebo naopak - navštívili jste zahradnictví, kde Vás i přes jeho proslulost něco nemile překvapilo ? Špatný sortiment okrasných dřevin ? Nepříjemný personál ?Pořádáte výstavu květin , nebo jinou výstavu se zahradní tematikou ? Napište nám, rádi Vaše zkušenosti uveřejníme.

celý článek

Anketa

Navštěvujete pravidelně zahradnictví?

Ano, navštěvuji 6 745
78%

Ne, nenavštěvuji 1 863
22%

Celkový počet hlasů: 8608


Vyrábíme vlastní krmítko pro ptáky

29.10.2013 15:58

KrmítkoŘíjen se blíží ke konci a nám nastává období, kdy bychom se měli začít starat o létající návštěvníky naší zahrady. Někteří nečekají na zimu a odletí do teplejších krajin. Někteří však zůstanou. Díky neustálému rozšiřování měst a odlesňování chybí ptákům prostory s dostatkem potravy. Pokud jsou zimní noci mrazivé, může pták ztratit většinu své váhy, proto je pro něj přísun potravy velice důležitý. Jak takové krmítko vyrobit?

Jako krmítko můžeme využít téměř jakýkoliv materiál, který doma najdeme. Ať už je přírodní nebo umělý. Důležité je pouze to, aby na krmítku nevyčnívaly dráty, hřebíky nebo ostré hrany.

  • Kokosový ořech – rozpůlíme a kokos vydlabeme. Dužinu zužitkujeme k přímé konzumaci. Nyní nám zbudou dvě poloviny skořápky. Do každé půlky navrtáme tři drobné dírky ze stran. Provlečeme jimi provázky a spojíme tak, aby mezi nimi byla dostatečně velká mezera, cca. 7 cm. Vrchní půlku provrtáme ve středu. Vezmeme další provázek a uděláme dostatečně velký suk na jedné straně. Ten je tak velký, aby středovou dírkou neproklouznul. Nyní stačí kokos zavěsit na dané místo a nasypat zob.
  • Tenisák – starý tenisák můžeme využít podobně jako kokosový ořech. Tentokrát nepůlíme. Vyřízneme čtvrtku tenisáku. Tu můžeme rovnou vyhodit. Tenisák propíchneme a zavěsíme. Další možností, je vzít více tenisáků a propíchnout je skrz. Následně je napíchneme na dostatečně pevný drát a máme několika úrovňové krmítko.
  • PET láhev – stačí mít po ruce starou láhev. Do té vyřízneme oválnou díru o průměru asi 10 cm. Tato díra by neměla být moc blízko dna, aby se nám z lahve zob nevysypal. Ideálně ji vyřízneme tak 5 cm nade dnem. Víčko proděravíme a protáhneme provázek se sukem. Nyní stačí nasypat zob.
  • Květináč – podobným způsobem jako kokosový ořech můžeme využít staré keramické květináče. Nemusí mít ani stejný tvar, ani stejný rozměr. Mělo by platit, že ten co je dole, je mělký. Do toho budeme sypat zob. Pták by se sem měl vejít. Ten horní by měl být zase širší, aby do zobu nepršelo a nesněžilo. Stejně jako u ořechu vyvrtáme dírky v obou květináčích a spojíme. Nyní stačí zavěsit a je hotovo. Malé květináčky můžeme využít k ochraně lojových koulí. Jakmile koule navlhnou, ztrácí hodnotu, rozpadají se a plesniví. Proto je věšíme pod střechu, nebo nad ně zavěsíme právě již zmiňovaný květináček. Ten nesmí zakrýt celou kouli, ptáci by se k ní pak složitě dostávali.
  • Dřevo – nejhezčí budky jsou však stále ze dřeva. Tvary mohou být jakékoliv, mohou být kulaté, hranaté, šišaté. Zde záleží na naší fantazii. Mělo by však vždy být pravidlem, že stříška je větší než spodní část krmítka. Spodní část by měla být ohraničená vyvýšenou částí. Tak zamezíme vypadávání zobu.

Autor: Radim Dvořák foto Fotolia.com