Dnes doporučujeme:

Našli jste nové zahradnictví ?

vydáno 28.10.2010 19:45

Kvalita zahradnictví a zahradních center je v České republice velmi různorodá. Našli jste při vašich toulkách za pořizováním nových rostlin do zahrady novou prodejnu, která Vás něčím novým příjemně překvapila ? A nebo naopak - navštívili jste zahradnictví, kde Vás i přes jeho proslulost něco nemile překvapilo ? Špatný sortiment okrasných dřevin ? Nepříjemný personál ?Pořádáte výstavu květin , nebo jinou výstavu se zahradní tematikou ? Napište nám, rádi Vaše zkušenosti uveřejníme.

celý článek

Anketa

Navštěvujete pravidelně zahradnictví?

Ano, navštěvuji 6 790
78%

Ne, nenavštěvuji 1 866
22%

Celkový počet hlasů: 8656


Výstava nahlíží do světa mechů a lišejníků

10.02.2012 13:15

Opomíjený svět mechů a lišejníků představuje v nové expozici Moravské zemské muzeum v Brně. Díky velkým keramickým modelům a makrofotografiím poznají návštěvníci výstavy nezvyklé tvary a barvy, které jinak unikají lidskému zraku. V expozici jsou také vzorky, které mohou zájemci prozkoumat vlastním hmatem.

Běžný pohled lidí na lišejníky a mechorosty připodobňují kurátoři výstavy k pohledu z letadla na krajinu. Z výšky člověk nedokáže rozlišit například kvetoucí rostlinu nebo tvary listů. Podobně lidský zrak nedokáže plně ocenit mikroskopické detaily mechorostů a lišejníků. Do světa mechů a jeho obyvatel, například brouků či pavouků, tak lze plně proniknout jen pomocí lupy nebo mikroskopu.

Výstava připomíná také různé možnosti využití mechů. Rašelina, která vzniká v bažinách a mokřadech částečným rozkladem rostlinného materiálu, sloužila v minulosti jako palivo nebo izolační materiál. Dodnes se v některých evropských zemích těží a zpracovává. Rašeliníky lidé v dobách válek využívali jako obvazový materiál. Pojmou totiž velký objem tekutiny a působí protizánětlivě.

Zvláštní pozornost výstava věnuje lišejníkům, organismům na pomezí rostlin a hub. Každý lišejník tvoří dvě složky - houba a řasa, případně sinice. Mezi nimi je vysoce organizovaný a dobře vyvážený vztah. Soužití jim umožňuje osidlovat nová, nehostinná stanoviště a přináší nové vlastnosti, kterých samostatně nemohou dosáhnout.