Výstava nahlíží do světa mechů a lišejníků
Opomíjený svět mechů a lišejníků představuje v nové expozici Moravské zemské muzeum v Brně. Díky velkým keramickým modelům a makrofotografiím poznají návštěvníci výstavy nezvyklé tvary a barvy, které jinak unikají lidskému zraku. V expozici jsou také vzorky, které mohou zájemci prozkoumat vlastním hmatem.
Běžný pohled lidí na lišejníky a mechorosty připodobňují kurátoři výstavy k pohledu z letadla na krajinu. Z výšky člověk nedokáže rozlišit například kvetoucí rostlinu nebo tvary listů. Podobně lidský zrak nedokáže plně ocenit mikroskopické detaily mechorostů a lišejníků. Do světa mechů a jeho obyvatel, například brouků či pavouků, tak lze plně proniknout jen pomocí lupy nebo mikroskopu.
Výstava připomíná také různé možnosti využití mechů. Rašelina, která vzniká v bažinách a mokřadech částečným rozkladem rostlinného materiálu, sloužila v minulosti jako palivo nebo izolační materiál. Dodnes se v některých evropských zemích těží a zpracovává. Rašeliníky lidé v dobách válek využívali jako obvazový materiál. Pojmou totiž velký objem tekutiny a působí protizánětlivě.
Zvláštní pozornost výstava věnuje lišejníkům, organismům na pomezí rostlin a hub. Každý lišejník tvoří dvě složky - houba a řasa, případně sinice. Mezi nimi je vysoce organizovaný a dobře vyvážený vztah. Soužití jim umožňuje osidlovat nová, nehostinná stanoviště a přináší nové vlastnosti, kterých samostatně nemohou dosáhnout.