Dnes doporučujeme:

Našli jste nové zahradnictví ?

vydáno 28.10.2010 19:45

Kvalita zahradnictví a zahradních center je v České republice velmi různorodá. Našli jste při vašich toulkách za pořizováním nových rostlin do zahrady novou prodejnu, která Vás něčím novým příjemně překvapila ? A nebo naopak - navštívili jste zahradnictví, kde Vás i přes jeho proslulost něco nemile překvapilo ? Špatný sortiment okrasných dřevin ? Nepříjemný personál ?Pořádáte výstavu květin , nebo jinou výstavu se zahradní tematikou ? Napište nám, rádi Vaše zkušenosti uveřejníme.

celý článek

Anketa

Navštěvujete pravidelně zahradnictví?

Ano, navštěvuji 6 765
78%

Ne, nenavštěvuji 1 866
22%

Celkový počet hlasů: 8631


Chmele se sklidilo méně než loni

01.01.2012 12:51

V České republice se letos sklidilo 6087 tun chmele, což je 1684 tun méně než loni. Kvalita je podle pěstitelů vysoká. Očekávají, že se zpracuje celá úroda. Konečné údaje ke sklizni poskytl Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský.

Průměrný výnos činil 1,31 tun z hektaru, loni to bylo 1,49 tun z hektaru. Nejvíce tradičně pěstitelé sklidili v žatecké chmelařské oblasti, a to 4556 tun chmele.

Loňský a letošní sklizňový rok jsou specificky odlišné roky. Letošní produkce má sice průměrný charakter s podstatně nižší plochou než v předchozích letech, avšak s vysokou kvalitou obsahových látek.

V porovnání s dlouhodobým průměrem je sklizeň nižší přibližně o 400 tun. Ve všech třech chmelařských oblastech (žatecká, úštěcká, tršická) byla kvalita chmele obdobná. Těsně před sklizní spadlo po silném větru 150 hektarů chmelnic s vysoce kvalitním chmelem na Rakovnicku. Vzhledem k nižší sklizni oproti předchozímu roku očekáváme postupné zobchodování celé produkce roku 2011.

Největší část produkce, a to téměř 83 procent, činí odrůda Žatecký poloraný červeňák. Pěstuje se nyní na historicky nejnižší ploše, oproti roku 1993 je o 43 procent menší.

Situace na světovém trhu však pro pěstitele nijak optimistická není. Přestože se meziročně na celém světě snížily plochy, na nichž se plodina pěstuje, o zhruba 3500 hektarů, je letošní produkce zhruba stejná jako loni, a to vlivem světově průměrné až nadprůměrné sklizně.