Dnes doporučujeme:

Našli jste nové zahradnictví ?

vydáno 28.10.2010 19:45

Kvalita zahradnictví a zahradních center je v České republice velmi různorodá. Našli jste při vašich toulkách za pořizováním nových rostlin do zahrady novou prodejnu, která Vás něčím novým příjemně překvapila ? A nebo naopak - navštívili jste zahradnictví, kde Vás i přes jeho proslulost něco nemile překvapilo ? Špatný sortiment okrasných dřevin ? Nepříjemný personál ?Pořádáte výstavu květin , nebo jinou výstavu se zahradní tematikou ? Napište nám, rádi Vaše zkušenosti uveřejníme.

celý článek

Anketa

Navštěvujete pravidelně zahradnictví?

Ano, navštěvuji 6 047
81%

Ne, nenavštěvuji 1 414
19%

Celkový počet hlasů: 7461


Jezírko v březnu

10.03.2014 18:11

JezírkoTeploty stále stoupají a jaro se přibližuje. S  teplotami se začíná měnit i ráz zahrady. Zelené lístky a pupeny na stromech se začínají probouzet, sazenice už nám také vyrašily a jezírko už kompletně rozmrzlo. Teploty stoupají vysoko nad bod mrazu. Voda v  jezírku už má aspoň 5°C; pokud přesahuje deset, ryby už budou pravděpodobně probuzené.

První, co bychom měli na jezírku udělat, je ostříhání travin. Orobince - tyto duté trávy nám přes zimu zajišťovaly správný chod jezírka. Dutými stonky se do vody dostával kyslík a ven se dostávaly plyny, které vznikají jako doprovodný proces při tlení odumřelých částí rostlin. Tyto plyny jsou v  jezírku nežádoucí.  Jsou totiž pro ryby a ostatní obyvatele jezírka toxické. Dále nám z  vody trčí rákos, kosatce a další vodní trávy. Tyto rostliny ustřihneme ve výši hladiny nebo kousek pod hladinou. Všechny ostříhané zbytky vyhodíme na kompost.

Dále bychom měli vytahat z  vody všechny odumřelé zbytky rostlin. Ideálním pomocníkem jsou při tomto úkonu hrábě na trávu. Jsou pružné a ne příliš ostré. Z  jezírka bychom nyní měli dostat co nejvíce nečistot, které v  průzračné vodě objevíme. Následně bychom měli obejít také břehy. Trávy, které rostou na březích taktéž ustřihneme u země. Opět odstraníme všechny zbytky rostlin, které se na březích povalují. Pokud máme do břehu zakomponovány i nějaké kameny, měli bychom zkontrolovat, jak drží na svých místech, popřípadě je upevnit. Keře, které jsme na březích zasadili, lehce prostříháme a dodáme jim tvar, který nám vyhovuje. Dále umístíme do jezírka čerpadlo, které jsme přes zimu nechali doma, aby nám důsledkem mrazů nepopraskalo. Pokud jsme se za celou zimu nedostali k tomu, abychom čerpadlo vyčistili, učiníme tak, než jej do jezírka vrátíme.

Pokud teplota vody stoupne nad deset stupňů Celsia, můžeme se začít starat o ryby. Ryby se totiž při této teplotě, někdy i o něco nižší, začínají probouzet. Samozřejmě záleží na druhu, který v  jezírku máme. Ryby pomalu začínáme přikrmovat. Ne však moc. Rybám by to totiž mohlo spíše uškodit. Mohly by se přecpat, což pro ně rozhodně není dobré. Další možností je, že by žrádlo nechaly a to by pak začalo hnít. Každý zbytek je pak podpůrným prvkem pro růst nežádoucích řas.

Takto upravené jezírko je připraveno na chod a my už se můžeme těšit na rozkvetlé vodní květiny.

 

Autor: Radim Dvořák,  www.oase-filtrace.cz Foto Oase,