Dnes doporučujeme:

Našli jste nové zahradnictví ?

vydáno 28.10.2010 19:45

Kvalita zahradnictví a zahradních center je v České republice velmi různorodá. Našli jste při vašich toulkách za pořizováním nových rostlin do zahrady novou prodejnu, která Vás něčím novým příjemně překvapila ? A nebo naopak - navštívili jste zahradnictví, kde Vás i přes jeho proslulost něco nemile překvapilo ? Špatný sortiment okrasných dřevin ? Nepříjemný personál ?Pořádáte výstavu květin , nebo jinou výstavu se zahradní tematikou ? Napište nám, rádi Vaše zkušenosti uveřejníme.

celý článek

Anketa

Navštěvujete pravidelně zahradnictví?

Ano, navštěvuji 6 764
78%

Ne, nenavštěvuji 1 866
22%

Celkový počet hlasů: 8630


Nová promenádní cesta v lesoparku u rybníka

06.06.2011 12:31

Plzeň slavnostně otevřela novou promenádní cestu, která se ve více než kilometrové délce vine podél severovýchodního pobřeží nejoblíbenější rekreační oblasti města - Velkého boleveckého rybníka. Asfaltový povrch nahradil původní lesní cestu, takže nyní je tato část rybníka přístupnější i pro lidi na kolečkových bruslích či na invalidním vozíku. Vybudování cesty mezi autokempem Ostende a pláží pod Bílou Horou ukončilo první fázi projektu revitalizace lesoparku Ostende.
Radnice zahájila první etapu postupné revitalizace lesoparku loni na jaře. Plány vycházejí ze zpracované studie, která celkové náklady odhadla na zhruba 30 milionů Kč. Nyní dokončené části přišly na 12 milionů korun a kromě nové asfaltové cesty obnášely také úpravu spojovací hrázky mezi Velkým a Malým boleveckým rybníkem a úpravu břehů ničených erozí. Navezené velké kameny slouží jako vlnolamy, zpevňují pobřeží a vytvářejí menší zálivy s pohodlnými vstupy do vody.
I když některým lidem se nelíbí nová asfaltová cesta namísto původní přírodní. Bolevák je rekreační oblast. Město čeká ještě postupná revitalizace téměř dvacetihektarového lesoparku. Je naplánována do 20 let a bude obnášet zmlazení a obnovení lesního porostu, který je nyní velmi starý. Rostou tam převážně borovice ve věku 140 až 170 let. Správci lesů lesopark postupně obnoví, opraví se také síť lesních cest a stezek, doplní lavičky, dřevěné altány a další mobiliář. I po revitalizaci budou v lesoparku dominovat borovice, výrazný bude i podíl listnáčů, zejména letních a zimních dubů.
Kromě revitalizace lesoparku radnice v minulých letech investovala do úprav okolí rybníka miliony korun - za devět milionů se zbudovala rampa a úprava břehu na opačné straně rybníka, na dva miliony přišlo vybudování cesty na břehu pod Bílou Horou a úpravy pláží. Město investuje také do unikátního projektu biomanipulace v rybníku, která bez chemických zásahů přináší čistější a kvalitnější vodu pro koupání.