Dnes doporučujeme:

Našli jste nové zahradnictví ?

vydáno 28.10.2010 19:45

Kvalita zahradnictví a zahradních center je v České republice velmi různorodá. Našli jste při vašich toulkách za pořizováním nových rostlin do zahrady novou prodejnu, která Vás něčím novým příjemně překvapila ? A nebo naopak - navštívili jste zahradnictví, kde Vás i přes jeho proslulost něco nemile překvapilo ? Špatný sortiment okrasných dřevin ? Nepříjemný personál ?Pořádáte výstavu květin , nebo jinou výstavu se zahradní tematikou ? Napište nám, rádi Vaše zkušenosti uveřejníme.

celý článek

Anketa

Navštěvujete pravidelně zahradnictví?

Ano, navštěvuji 6 832
79%

Ne, nenavštěvuji 1 868
21%

Celkový počet hlasů: 8700


Zahrádkáři na Vysočině víc nakupují růže

19.11.2010 14:37

Zahrádkáři nakupují letos na podzim víc růže, protože o hodně keřů přišli kvůli minulé studené zimě. Zájem je také o jabloně. Hitem jsou takzvané sloupové jabloně, které díky extrémně krátkým větvím zabírají jen asi půl metru pozemku. Ceny běžných druhů jabloní od pěstitelů v kraji se pohybují od 95 Kč do 160 Kč, mírně dražší jsou švestky, třešně, meruňky a broskvoně. Keř růží stojí do 50 Kč. Ceny jsou podle pěstitelů podobné jako v minulých letech.
Podzimní sezona v ovocných školkách na Vysočině začala v první polovině měsíce října. Prodávat se bude do půlky listopadu a možná i déle, pokud na to bude počasí. Vyšší prodej růží potvrzuje Ovocná školka Malochýn na Chotěbořsku. "Je to způsobeno i tou zimou, která byla na růže nepříjemná. Dobře se prodávají i jabloně. Protože bylo hodně sněhu, lidem to asi okousali zajíci."
Před několika lety zahrádkáři stáli jen o nízké stromky, teď už ale chtějí i ty s vyšším kmenem. Sázejí je u chalup, kde je v zimě potřebují obalením ochránit před zvěří.
Ovocná školka Malochýn existuje skoro půl století a stromky a růže se tady pěstují v nejvyšší nadmořské výšce v Česku; pozemky leží 540 metrů nad mořem. "Myslím si, že do tvrdších podmínek Českomoravské vrchoviny je pro zahrádkáře lepší nakupovat stromky z této oblasti.“ Vypěstování ovocného stromku trvá tři roky, růže se prodávají po dvou letech.
Pro růže si lidé chodí víc i do Ovocné a růžové školky Šťastných v Hněvkovicích na Ledečsku. "Řekl bych, že na vzestupu jsou i ovocné stromky. Lidé asi chtějí nějaké bioovoce ze své zahrádky, nejen to stříkané ze supermarketu," uvedl spolumajitel Pavel Šťastný. Největší zájem je o jabloně, ale prodávají se i švestky, hrušky a třešně. Na dlouhou tradici této školky navázala rodina Šťastných v roce 1992.
Podle regionálního zástupce Českého zahrádkářského svazu Blažeje Bobka kupují pěstitelé hlavně ovocné odrůdy odolné proti chorobám. Stoupá popularita sloupových jabloní, které se sázejí i do okrasných zahrad. "Vlastně je to sloup, zabere asi půl metru. Zjara to pěkně kvete a pak je z toho i nějaké jablíčko."
Zahrádkáři v kraji ve větší míře ještě nepřišli na to, že si místo trávy a okrasných keřů mohou pěstovat kvalitní ovoce. "V Německu se to už úplně otočilo, ale tady to asi bude ještě nějaký čas trvat." Zahrádkářský svaz má na Vysočině kolem 7500 členů.