Dnes doporučujeme:

Našli jste nové zahradnictví ?

vydáno 28.10.2010 19:45

Kvalita zahradnictví a zahradních center je v České republice velmi různorodá. Našli jste při vašich toulkách za pořizováním nových rostlin do zahrady novou prodejnu, která Vás něčím novým příjemně překvapila ? A nebo naopak - navštívili jste zahradnictví, kde Vás i přes jeho proslulost něco nemile překvapilo ? Špatný sortiment okrasných dřevin ? Nepříjemný personál ?Pořádáte výstavu květin , nebo jinou výstavu se zahradní tematikou ? Napište nám, rádi Vaše zkušenosti uveřejníme.

celý článek

Anketa

Navštěvujete pravidelně zahradnictví?

Ano, navštěvuji 6 745
78%

Ne, nenavštěvuji 1 863
22%

Celkový počet hlasů: 8608


Zahrádkáři nebudou mít zákon

22.11.2010 14:43

Zahrádkáři se zákona upravujícího jejich činnost nedočkají. Předlohu zákona v červnu vetoval prezident Václav Klaus. Podle prezidenta není nutné regulovat jednu z mnoha zájmových činnosti samostatnou právní normou. Zákon tak končí legislativní proces.
Podle prezidenta jde o další z řady zákonů, kterými se snaží různé zájmové skupiny upravovat poměry ve svém oboru, případně mu přisuzovat vyšší společenskou prestiž. "Používat k takovým cílům zákon je velmi nevhodné a pro přehlednost a účelnost právního řádu i nebezpečné," uvedl. Dostatečné nástroje pro zahrádkářskou činnost už obsahuje platný právní řád.
Zákon podle Klause obsahuje i legislativní chyby a může nakonec postavení zahrádkářů znejistit a oslabit. "Jeho téměř jediným účelem je deklarování zahrádkářské činnosti jako formy naplňování veřejně prospěšného zájmu, což není možné přijmout, neboť zahrádkářství je ze své samotné podstaty naplňováním zájmu soukromého."
Zákon se snažil stanovit, že zahrádkářskou činností se rozumí zájmová činnost provozovaná na zahrádce v zahrádkové osadě zahrnující zejména pěstování ovocných stromů, zeleniny a květin, zpracování plodů pro vlastní spotřebu a pěstování okrasných dřevin a rostlin. Podobně definoval zahrádkáře, zahrádku nebo třeba zahrádkářskou chatu. Předkladatelé z řad hlavně levicových poslanců argumentovali tím, že zahrádkářská činnost poskytuje zahrádkáři pracovní aktivitu na čerstvém vzduchu a tím přispívá k upevňování zdraví a zvyšování tělesné a psychické kondice.
Zákon prohlašoval zahrádkářství za veřejně prospěšnou činnost přispívající významnou měrou k ochraně přírody, životního prostředí a podpoře zdravého životního stylu. Kromě jiného nařizoval, že pokud se obec rozhodne zahrádkářskou osadu zrušit, zpravidla poskytne nájemcům náhradní pozemky.
Zákon vrátil sněmovně i Senát. Sněmovna horní komoru přehlasovala.